25. rocznica wolności w COSSW w Kaliszu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

25. rocznica zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku została uczczona w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu  porannym nabożeństwem w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Szczypiornie za wolną ojczyznę oraz otwarciem wystawy poświęconej przemianom w Polsce i Służbie Więziennej po ’89 roku, przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Więziennictwa w Kaliszu.

W uroczystościach wzięli udział minister Andrzej Czuma, gen. Paweł Nasiłowski, wiceprezydent Miasta Kalisza, Jacek Konopka oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. W czasie uroczystości swój udział zaznaczyła asysta honorowa w składzie: Kompania Honorowa Służby Więziennej oraz Poczty Sztandarowe Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu i Szkoły Podstawowej Nr 21 w Kaliszu.

Nabożeństwu w kościele przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Edward Janiak, który pobłogosławił młodych absolwentów szkolenia oficerskiego, życząc wytrwałości i cierpliwości w resocjalizacji skazanych, a także dobra w życiu, zgodnie z sentencją zło dobrem zwyciężaj.

Ważnym punktem uroczystości było spotkanie z funkcjonariuszami zasłużonego dla historii wolnej Polski ministra, Andrzeja Czumy. W swoim wystąpieniu człowiek, który całym swoim życiem starał się doprowadzić do dzisiejszego święta, podzielił się refleksjami na temat walorów i znaczenia pracy w służbie, w wymiarze pracy pomocowej i osobistej, jak również w obszarach niezbędnych dla bezpieczeństwa i rozwoju społeczno-gospodarczego nowoczesnego państwa. Niosąc godność w codzienności jesteście na pierwszej linii frontu dając poczucie bezpieczeństwa, wzmacniając siłę państwa, wspierając dobrobyt i rozwój gospodarczy Polski  konkludował Pan Minister. Ciekawe i obfitujące w osobiste reminiscencje i doświadczenia gościa, spotkanie zwieńczyło zaprezentowanie przez gen. Pawła Nasiłowskiego cytatów poezji i wspomnień poetów niepodległościowych oraz najserdeczniejsze życzenia dla przygotowujących się do uroczystości nadania pierwszego stopnia oficerskiego absolwentów Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Honorowi goście zwiedzili także  Muzeum Historii Szczypiorna oraz Izbę Tradycji Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, w której trwa wystawa szabel i pałaszy.

więcej zdjęć: http://cossw.pl/sub.php?news=947#!prettyPhoto[gallery1]/110/

Share.

About Author