Drużyna Füchse Berlin wygrała pierwszą edycję turnieju Szczypiorno Cup. W finale Niemcy pokonali 31:24 zespół Górnika Zabrze. Turniej był jedną z imprez towarzyszących obchodom setnej rocznicy zburzenia Kalisza.

W niedzielę, 3 sierpnia rozegrał się finałowy mecz o puchar I Turnieju Szczypiorno Cup, zagrały: niemiecka drużyna ekstraklasowa Fuchse Berlin oraz Górnik Zabrze. W pierwszej edycji Szczypiorno Cup  wzięły udział cztery ekipy. Najsilniejszą z nich i faworytem całego turnieju była  grająca w niemieckiej ekstraklasie ekipa Fuchse Berlin, która zajęła I miejsce . W pierwszym dniu imprezy berlińskie Lisy wygrały z Azotami Puławy. W drugim półfinałowym meczu, Górnik Zabrze jedną bramką pokonał Gaz-System Pogoń Szczecin, zajmując  II miejsce w finale. W niedzielę o III miejsce walczyły Pogoń Szczecin i Azoty Puławy.

Po blisko stu latach od tamtych wydarzeń kibice w hali Kalisz Arena mogli przez dwa dni oglądać znakomite zawody. W pierwszym dniu rozegrano dwa półfinałowe mecze. Zwycięsko wyszły z nich ekipy z Zabrza i Berlina. W pierwszym spotkaniu Górnik Zabrze po niezwykle zaciętej walce pokonał 30:29 Gaz System Pogoń Szczecin. Drugi mecz decydujący o składzie finału pokazał większą różnicę klas. Füchse Berlin pewnie wygrały z drużyną KS Azoty Puławy 31:24.

Drugi dzień zawodów był nie lada atrakcją dla miłośników piłki ręcznej zwłaszcza z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Na boisku zmierzyły się drużyny old-boyów z obu miast. Górą byli kaliszanie – wygrali 24:20. Później przyszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia turnieju Szczypiorno Cup. Trzecie miejsce wywalczyli puławianie, którzy wygrali 28:26 z ekipą ze Szczecina.

Finał był popisem szczypiornistów Górnika Zabrze i Füchse Berlin. Początek meczu na leżał do zabrzan. Drużyna z PGNiG Superligi po dziesięciu minutach prowadziła już czterema bramkami. Spora w tym zasługa Mariusza Jurasika, który dzięki wysokiej skuteczności zdobył nagrody dla najlepszego strzelca i MVP turnieju. Niemcy starali się odrabiać straty, ale nie udało im się dogonić Górnika do przerwy. Polski zespół po pierwszej połowie prowadził 15:13. Zmiana stron przyniosła lepszą grę berlińczyków. W 36. minucie doprowadzili oni do remisu po 17. W tym momencie sygnał do ataku dał Mattias Zachrisson. Jego efektowne ataki ze skrzydła przyniosły niemieckiej drużynie prowadzenie, ale i pozwoliły uwierzyć we własne możliwości. Bramkę Górnika raz po raz bombardował Jesper Nielsen. Zabrzan zatrzymywał natomiast Petr Stochl, wybrany później najlepszym bramkarzem turnieju. Ostatecznie berlińskie Lisy wygrały 31:24, chociaż duża różnica bramek nie do końca odzwierciedlała różnicę w grze obu ekip. Najważniejsze było jednak doskonałe widowisko.

Bazą logistyczną dla wszystkich drużyn była kolebka narodzin szczypiorniaka,  Szczypiorno i Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Tu pomiędzy meczami i w czasie wolnym zawodnicy mogli regenerować siły, korzystając z sali sportowej, siłowni, zwiedzając ośrodek a także Muzeum Historii Szczypiorna. Dla zawodników przygotowano więcej atrakcji. Na strzelnicy ośrodka, pod okiem instruktorów strzelectwa i wykładowców zakładu technik interwencji i szkolenia strzeleckiego odbyły się zawody strzeleckie w konkurencji indywidualnej o Puchar Komendant COSSW w Kaliszu. Wygrał przedstawiciel drużyny Azoty Puławy, II miejsce zajął przedstawiciel drużyny Pogoń Szczecin, a III bramkarz drużyny Azoty Puławy. Zabawa odprężyła zawodników przed meczami finałowymi.