Muzeum Historii Szczypiorna

Muzeum Historii Szczypiorna mieści się przy ul. Wrocławskiej 189. Uroczyste otwarcie odbyło się 13 listopada 2013 roku. Budynek ten, ma 130 m2 i datowany jest na 1905-1907 rok. Początkowo znajdowała się w nim łaźnia. W latach 70-tych przemianowano łaźnie na „Klub środowiskowy w Szczypiornie”, w którym znajdowała się biblioteka z TV.  Następnie mieściła się tam piwiarnia, później budynek przejęła Rada Osiedla Szczypiorno. W 2002 roku w budynku przez 8 lat funkcjonował pub-piwiarnia „Trójkąt”.
Prace przy budynku rozpoczęły się 17 listopada 2012 roku i trwały do końca października 2013 roku. W budynku tym, stworzyliśmy Muzeum Historii Szczypiorna w szczególności znajdujący się tutaj obóz Legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku. Oprócz tego znajdować się będzie historia Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej znajdującej się w Szczypiornie.
Miasto Kalisz postanowiło dołączyć się do tego przedsięwzięcia i w ramach tego projektu w grudniu 2012 roku zainstalowane zostało ogrzewanie gazowe oraz pokryty został nowy dach Reszta prac wykonywana była w ramach wolontariatu. A prac było bardzo dużo – od wmontowania nowych drzwi, wymianie okna czy też na zamurowaniu niepotrzebnych przejść. Izba otwarta będzie w każdą sobotę miesiąca oraz w każdy pozostały dzień tygodnia po uprzednim kontakcie telefonicznym.

A co w izbie? Stowarzyszenie posiada ponad 700 starych zdjęć, replikę karabinu maszynowego CKM, stare gazety wojskowe przedwojenne a nawet carskie. Posiadamy monetę obozową jaką posługiwali się legioniści osadzeni w obozie oraz wielkoformatową mapę obozu w Szczypiornie. Czynimy starania aby pozyskać sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej. Po otwarciu wejście do izby pamięci będzie oczywiście bezpłatne.

Darczyńcy:

  • Zakład produkcyjno-usługowy Tontor
  • Salon Sprzedaży okien – Drutex S.A.
  • Skład budowlany CHATA – Kalisz
  • Fundacja Leroy Merlin
  • Barbara i Paweł Mazurkiewicz
  • Mieczysław Kania – zakład stolarski
  • Sebastian Klimkiewicz – zakład dekarski
  • Krzysztof Stasiak
  • Producent kostki brukowej – LIBET

Zobacz pozostałe zdjęcia dotyczące budynku w którym mieści się Muzeum Historii Szczypiorna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


jeden − 1 =