Fabryka Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Znana kaliszanom bardziej pod nazwą „Calisia” dawna Fabryka Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger” stanowi obecnie centrum biznesowo-hotelowe „Calisia One”. Długa droga, którą przeszła do obecnej funkcji, wiąże się z licznymi zmianami własnościowymi i przekształceniami samych obiektów.

Tradycja budowy fortepianów w Kaliszu sięga przełomu XVIII i XIX wieku, natomiast rodzina Fibigerów obecna była w mieście od lat 40. XIX wieku. W 1878 roku Gustaw Arnold Fibiger I przekształcił warsztat naprawy fortepianów w Fabrykę Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”. Jego instrumenty w kolejnych latach zdobywały nagrody na wystawach, a sama firma wkrótce potrzebowała nowego budynku. Ten wybudowano w 1898 roku u zbiegu ulic Chopina i Złotej, a już w 1911 roku go rozbudowano. Powstał trzypiętrowy gmach na planie wydłużonego prostokąta, o dwudziestu osiach okiennych od ulicy Złotej i trzech od Chopina, z dekoracją typową dla architektury przemysłowej drugiej połowy XIX wieku w postaci ozdobnych odcinkowych nadproży, fryzów i gzymsów z cegły licowej. Obok właściciel wybudował okazałą willę, istniejącą do dziś jako restauracja. Pasmo sukcesów przerwała I wojna światowa, po której w budynkach fabryki syn jej założyciela, Gustaw Arnold II, rozpoczął produkcję mebli, dopiero w 1923 roku wracając do pierwotnej działalności.

Podczas II wojny światowej zakład został dostosowany przez Niemców do produkcji wojskowej, a po wojnie przedsiębiorstwo znacjonalizowano. Mimo innego profilu działalności w jego strukturach działał z sukcesami przez ponad 30 lat kolejny potomek Fibigerów – Gustaw Arnold III, dzięki któremu w 1947 powrócono do produkcji instrumentów. Od 1948 roku zakład działał jako Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia”. Mimo rozbudowy w kolejnych latach i dobrej pozycji na rynku, po przekształceniach ustrojowych w latach 90. przedsiębiorstwo podupadło. „Calisia” zakończyła działalność w 2007 roku.

Rycina pochodzi ze strony www.kaliszczasemmalowany.pl

Przez kolejne lata budynki zajmowane przez fabrykę niszczały, co szczególnie dotkliwe było w przypadku najstarszego z nich, wpisanego w 1991 roku do rejestru zabytków. W 2015 roku teren wraz z budynkami kupiła Firma Budowlana Antczak, która w styczniu 2017 roku rozpoczęła przebudowę kompleksu oraz wyburzanie jego nowszych, mniej reprezentacyjnych członów. Starszą część wyremontowano i zaadaptowano na biura, a w nowo wybudowanej umieszczono hotel ze strefą spa i fitness. Na dziedzińcu natomiast powstała wysokiej jakości przestrzeń publiczna z dostępem do różnego rodzaju usług działających w bocznych pawilonach. Zrealizowane w ten sposób według projektu pracowni MODO architektura centrum „Calisia One” otwarto w czerwcu 2019 roku. Koszt prac wyniósł 56 mln zł.

Ze względu na liczne zabudowania, które powstały w pobliżu fabryki nie było możliwe nałożenie zdjęcia aktualnego z tym archiwalnym.

Share.

Dodaj komentarz