Folwark Szczypiorno

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na zespół folwarczny Szczypiorna składają się pozostałości dziedzińca gospodarczego oraz kolonii domów mieszkalnych, które należały do robotników majątkowych. Według mapy terenu, pochodzącej z 1935 roku, podwórze rozplanowane było na rzucie nieregularnego wieloboku, który zbliżony był do litery H. Obecnie zmieniony jest układ kompozycyjny obszaru – został on przecięty ulicami i drogami, część zajmuje także boisko. Na granicy z parkiem uchowała się stajnia o konstrukcji murowanej z XIX wieku, licznie przebudowywana. W jej bliskim położeniu stała kiedyś kuźnia oraz obora. Z zabudowy północnej krawędzi dziedzińca zachował się murowany spichlerz, także pochodzący z XIX wieku, który już w czasach Polski Ludowej był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany. W północno-wschodnim fragmencie jeszcze po II Wojnie Światowej znajdowała się świniarnia, stodoła i budynek gospodarczy.

Na kolonię mieszkalną składają się dwa oddalone od siebie budynki domów robotników i obejścia rządówki. Dom tych pierwszych położone są w północno-wschodniej części założenia, po stronie wschodniej od ulicy Pogodnej. Obejście rządówki wraz z budynkiem gospodarczym położone jest w sąsiedztwie wiejskich zabudowań, blisko skrzyżowania ulicy z brukowaną drogą, która prowadzi w stronę dawnego dziedzińca majątkowego.

Dom robotników folwarcznych to sześciorak z końca XIX wieku, położony przy ulicy Pogodnej nr 92. Jest to murowana konstrukcja z cegły ceramicznej, bez piwnic. Składa się także z drewnianych stropów i wysokiego dachu. Wybudowany został na planie wydłużonego prostokąta, zasadniczo dwutaktowy, w części zachodniej dwuipółtaktowy. Elewacje są tynkowane, naznaczone otworami okiennymi i drzwiowymi, zamkniętymi odcinkowo.

Jedną z części folwarku był też park krajobrazowy o powierzchni 5.66 ha, założony w połowie XIX wieku z wykorzystaniem dawnego zadrzewienia w pobliżu stawu oraz ogrodu, który był później zamieniony w sad. Na mapie z 1935 roku park sąsiaduje z rozległym sadem, który sięgał aż do torów kolejowych. W okresie PRL-u, w latach 70., w centralnej części parku wzniesiono blok mieszkalny. Dziś po południowo-wschodniej oraz częściowo zachodniej jego stronie mieszczą się ogródki działkowe.

Share.

Dodaj komentarz