W dniach od 11 do 22 września 1835 roku car Rosji Mikołaj I wraz z książętami Konstantym, Michałem i księżniczką Olgą przebywali w Kaliszu na zjeździe monarchów. Uczestniczyli w nim także król Prus Fryderyk Wilhelm II w towarzystwie następców tronu i książąt: Karola, Augusta, Fryderyka, Wilhelma i Alberta. Ponadto obecni byli austriaccy arcyksiążęta Karol oraz Jan.
Zjazd ten miał na celu utwierdzić sojusz pomiędzy zaborcami. Pokazywał również siłę wobec przeciwników ówczesnego porządku politycznego na Starym Kontynencie. Z okazji wydarzenia, na polach Kościelnej Wsi oraz Warszówki, odbyły się wspólne manewry rosyjskich oraz pruskich wojsk.
Pomnik upamiętniający to wydarzenie odsłonięty został 25 czerwca 1841 roku na placu św. Józefa w Kaliszu. Uroczystości z tym związane stanowiły wyłącznie pretekst do zademonstrowania siły carskiego zaborcy. W paradzie wojskowej wzięło udział blisko trzy tysiące żołnierzy, którzy zamieszkiwali Kalisz i przyległe mu wsie. Sam pomnik w postaci obelisku, oprócz carskich orłów, zawierał także inskrypcje informującą o przyjaźni pomiędzy Prusami i Rosją.
Od samego momentu powstania monument był solą w oku kaliszan i odwiedzających miasto Polaków. W okresie międzywojennym w 1926 roku nieznani sprawcy zlikwidowali carskie elementy oraz dokonali zniszczenia obelisku. W 1927 roku zdemontowano go, pozbawiono inskrypcji oraz przewieziono do Szczypiorna. W jego miejscu na Placu św. Józefa powstał zaś pomnik poległych legionistów, którego akt erekcyjny głosił: „Stał od 1841 roku na placu św. Józefa w Kaliszu, w sercu grodu prastarego Piastów w cesarskie orły ozdobny, sprawiedliwości i losom urągając… I zmienną koleją losów, opadły cesarskie orły i korony, a rodacy w hołdzie bojownikom o wolność, pierwszyzn Odrodzonej Polski Żołnierzom i Organizacji Wojskowej, pomnik ów dawniej z Kalisza do Szczypiorna przenieśli… Stanął w obliczu dawnej granicy, dziś tylko w pamięci pozostałej, stanął jako symbol zjednoczenia Synów Ojczyzny ze wszystkich jej dzielnic i ku pohańbieniu jej ciemiężców”.
Monument ten także długo nie zagościł w świadomości mieszkańców, został wysadzony podczas II Wojny Światowej. Dziś w tym miejscu znajduje się pusty plac, a nieopodal stoi pomnik Papieża Jana Pawła II.