Pomnik Józefa Piłsudskiego w Kaliszu został w środę (05 grudnia 2018r.) uroczyście odsłonięty. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta. Poświęcenia monumentu, który stanął przy alei Wolności, dokonał biskup Edward Janiak.

47683283_2241415616135554_2190583022045102080_oPomnik waży około 600 kilogramów i wykonany jest ze stopu brązu. Ustawiony na postumencie marszałek Józef Piłsudski ma 2,7 metra wysokości, a całość konstrukcji sięga sześciu metrów. Autorem rzeźby hest Michał Pronobis z Kielc. Z kolei cokół zaprojektowali Piotr Pietrzykowski i Przemysław Wierzbicki.

Pomysłodawcą budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Kaliszu był Jacek Kłokocki. Projektu nie udało się zrealizować z budżetu obywatelskiego, a wzniesienie monumentu za punkt honoru wziął sobie Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Czuję ogromną radość. Widząc tłumy ludzi gromadzących się pod pomnikiem możemy sobie tylko pogratulować. Mamy Marszałka w naszym mieście i nie pozwólmy go sobie zabrać, jak to niektórzy chcieli zrobić. Przy tej okazji dziękuję wszystkim tym, któzy wsparli inicjatywe budowy pomnika i tym, którzy będą nas jeszcze wspierać. Zbiórka na budowe pomnika nadal trwa – mówi Edward Prus, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fot. Ewa Kotowska-RasiakPrzy okazji odsłonięcia pomnika Edward Prus zapowiedział starania o odbudowę pomnika legionistów w Szczypiornie.

– Tutaj będziemy potrzebowali wsparcia myślę nie jednego ministerstwa. Będziemy aplikować o wsparcie. Myślę, że na 2021 rok, czyli rocznicę drugiej wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu uda nam się to zrobić – dodaje Edward Prus.

Share.

Dodaj komentarz