Stowarzyszenie Szczypiorniak wraz z Radą Osiedla, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Kaliszu oraz Fundacją Walkiria  wysprzątało obiekty militarne na osiedlu Szczypiorno – chodzi tutaj o schrony Kaliskiej Linii Maginota oraz obiekt obserwacyjny „ceglany” znajdujący się przy ul. Szczypiornickiej.

Przed czyszczeniem wejście do schronów było praktycznie niemożliwe. Schrony zostały wysprzątane w środku jak i w najbliższym otoczeniu łącznie z odkopaniem wejścia oraz części okopu ziemnego. Efekty prac można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Dzięki współpracy ze Strażą Miejską wszystkie śmieci zostały nieodpłatnie wywiezione, a z Urzędu Miejskiego zostały dowiezione rękawice oraz worki na śmieci.

W 2018 roku dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego schron nr 9 został na nowo zagospodarowany.  W projekcie zostały zawarte takie elementy jak odnowienie malowania schronu, ogrodzenie oraz montaż ławki i tablicy informacyjnej.  Całość zainicjowała Fundacja Walkiria, która sprawuje pieczę nad schronem nr 9

Zobacz wygląd i zdjęcia archiwalne schronów Przedmościa Kalisz

Share.

Dodaj komentarz