Świadectwo Szkole Pomykały Stefani ze szkoły w Szczypiornie w roku 1932/1933Do roku 1939 szkoła mieściła się w budynkach prywatnych. Klasa I i III mieściła się w domu p. Okrasów, również w tym budynku znajdował się Komisariat Policji. Natomiast klasa II, IV, V, VI i VII znajdowała się w Noskowie w domu p. Sośnickich. Niejasna jest też kwestia sztandaru, ponieważ starsi mieszkańcy Szczypiorna twierdzą że przed II Wojną Światową istniał sztandar. Po wojnie słuch o nim zaginął W latach 30-tych powstał projekt budowy nowej szkoły, która miała nosić imię Józefa Piłsudskiego (7 izb lekcyjnych, sala gimnastyczna, mieszkania nauczycielskie). Zdołano zwieść materiały budowlane i wykonać popiersie – na cokole J. Piłsudskiego. Po wkroczeniu okupanta ze zgromadzonych materiałów budowlanych Niemcy wybudowali 8 baraków, z których dwa po wyzwoleniu zostały przekazane na cele szkolne. Znalazły się tam pomieszczenia: szkoła, przedszkole i mieszkania nauczycielskie. W 1964 r. dzięki inicjatywie grona pedagogicznego, ludności Szczypiorna postanowiono wybudować nową szkołę. Inwestycje zrealizowano w przeciągu 4lat i w 1968roku oficjalnie oddano szkołę do użytku. Wkład społeczny był duży, wynosił ok. 50% wartości inwestycji (wkłady pieniężne ludności i zakładów pracy, robocizna transport, uruchomienie starej cegielni na potrzeby budowy.)

Otwarcie budynku nowej szkoły SP46-89K000038W latach 1971-72 ze zbiórek rodziców, bezpośrednią pracą słuchaczy COSSW w Szczypiornie ogrodzono szkołę i wykończono plac rekreacyjny przed budynkiem. W 1975 roku zaczęto budować boisko sportowe które zostało oddane w 1977roku. Po roku 1980 rozpoczęto modernizację obecnego budynku szkolnego: zainstalowano ciepła wodę, wymieniono stolarkę drzwiową, sprzęt uczniowski, generalnie odnowiono pomieszczenia, wymieniono ogrodzenie, adoptowano klasę na salkę gimnastyczną, wydzielono pomieszczenia na szatnię, przy salce gimnastycznej wygospodarowano pomieszczenie dla higienistki. W 1979 Komitet osiedlowy osiedla Szczypiorno wybudował i przekazał szkole plac zabaw dla dzieci małych. W połowie lat 90tych powstał plan budowy sali gimnastycznej, jednak odstąpiono od niego po reorganizacji oświaty po której to drastycznie spadła liczba uczniów szkoły.

Share.

1 komentarz

  1. Zdjęcie wycieczki szkolnej do Kotliny Kłodzkiej w 1976 roku, zrobione na stopniach Bazyliki w Wambierzycach, przedstawia znacznie więcej uczniów niż widać podpisów na odwrotnej stronie zdjęcia. Jeszcze kilka nazwisk mógłbym dodać, ale w czasach nieszczęsnego RODO to może jakieś przestępstwo?
    Na pewno na zdjęciach widać nauczycieli, już nieżyjących, tzn. dyrektora Władysława Brzezińskiego, panią Czesławę Papierską oraz panią od języka rosyjskiego Szklarek (chyba – Wiesława). Jeden z kolegów ze zdjęcia mieszka w Szczypiornie, niedaleko szkoły i mógłby jeszcze zidentyfikować kilka innych osób. Pozdrawiam absolwentów z 1977 roku.

Dodaj komentarz