Oddana do użytku w roku 1906. Do tego czasu pociągi z cesarstwa rosyjskiego kończyły kurs w Kaliszu, skąd podróżni chcąc dojechać do kordonu rosyjsko-niemieckiego przesiadali się na wozy konne. Podobnie było po drugiej stronie granicy – Unia kolejowa z Ostrowa kończyła się w Skalmierzycach. Linia z Warszawy do Kalisza (tzw. kolej kaliska) istniała już od listopada 1902 r. Niestety car nie wyraził zgody na połączenie jej z siecią kolei pruskich. Po przeciągających się w czasie pertraktacjach, m.in. niekorzystnej sytuacji w imperium (strajki i demonstracje także w Kaliszu) doszło jednak do aktu połączenia tychże sieci kolejowych. Istniał już wtedy dworzec w Kaliszu (oddany do użytku w 1905 r.) i trwała budowa nowego dworca w Nowych Skalmierzycach. Na kaliskiej stacji kolejowej następowała przesiadka, bowiem tu po pd. stronie dworca kończyły się tory szerokie, a od pn. zaczynały tory normalne, w kierunku zachodnim.

Dom kolejowy rok 1964W Szczypiornie – dawnej wsi, gdzie znajdowały się obszerne magazyny i komora celna po stronie rosyjskiej. Do dziś zachował się jeden z nich, zbudowany z cegły, z wysokim dwuspadowym ciekawej drewnianej konstrukcji dachem i rampą.(zobacz) Niestety, prowadzące doń tory zostały rozebrane, przez co miejsce to zatraca coraz bardziej swój niepowtarzalny charakter. Tory łukiem (od Południa.) omijają ten teren. Nieopodal można zobaczyć przejazd, po którym pozostały betonowe słupki i krzyż św. Andrzeja i przystanek Kalisz Szczypiorno (3,5 km od Kalisza). Vis a vis przystanku kolejowy dom mieszkamy, po chwili jeszcze jeden, znacznie większy zbudowany z cegły.

Po zakończeniu wojny, w listopadzie 1918 r. Kalisz i Szczypiorno znalazły się w niepodległej Polsce. Skalmierzyce zostały w Niemczech. Stacje pełniły nadal rolę jednostek granicznych, lecz już na granicy polsko-niemieckiej.

27 grudnia 1918 r. w Poznańskiem wybuchło powstanie przeciw Niemcom. W Kaliszu zorganizowano trzy oddziały, które wspierały walczących powstańców wielkopolskich, w czym pewną rolę odegrały wspomniane stacje. W lutym 1919 r. całe Poznańskie wraz ze Skalmierzycami wróciło do Polski. Kalisz, Szczypiorno i Skalmierzyce przestały być stacjami granicznymi.

Zobacz schemat planu PKP Szczypiorno wykonanego w latach 20tych XX w.

 

 

Od 2 grudnia 1975 r. Kalisz, Szczypiorno i Skalmierzyce mają trakcję elektryczną.

Share.

Dodaj komentarz