Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat za inicjatywą Rady Osiedla Szczypiorna a później również Członków Stowarzyszenia Szczypiorniak udało się zagospodarować własnymi środkami teren dawnego Klubu piłkarskiego LKS Płomień Szczypiorno

Pierwsze prace - rok 2011Teren placu rekreacyjnego należy do miasta, jednak w ramach współpracy zostało przekazane Radzie Osiedla Szczypiorno. W wakacje 2011 roku postanowiono plac rekreacyjny znajdujący się przy ul. Gościnnej wysprzątać i nadać prawdziwy charakter temu miejscu. Początkowo zakres prac dotyczył demontażu pozostałości metalowego płotu znajdującego się od ul. Gościnnej oraz wykopaniu zardzewiałych starych bramek, które zagrażały bezpieczeństwu osób przebywających na tym terenie. Następnie prace przeniosły się na środkową częścią placu – miejsca w którym znajdowało się boisko do piłki nożnej. Miejsce to zostało przeorane oraz zrekultywowane pod przyszłe boiska sportowe. Wtedy też postanowiono że na ternie tym znajdować się będą boiska trawiaste do:

  • piłki nożnej
  • siatkówki
  • koszykówki

Karczowanie terenu od strony ulicy Pogodnej 2012Następnie wykarczowano drzewa – samosiejki od strony ul. Gościnnej, parku oraz firmy Tontor. Zlikwidowano stare przęsła płotu betonowego oraz wysprzątano wszystkie śmieci znajdując się w obrębie placu rekreacyjnego. Odpadów było bardzo dużo – począwszy od starych butelek, papierków śmieci komunalnych kończąc na starych meblach czy też kafelkach łazienkowych. Śmieci te, w ramach współpracy wywiozła nieodpłatnie straż miejska na wysypisko śmieci.

Na boisko zostały wykonane następujące prace:

  • uporządkowano teren całego boiska,
  • dokonano oprysku chwastów na całym terenie środkiem chwastobójczym,
  • wykoszono trawy na płycie i wokół boiska,
  • zaorano obszaru płyty boiskowej,
  • posiano trawę,
  • zlikwidowano stary zagrażający bezpieczeństwu płot.

plangotowyWspółpraca z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej zaowocowała, że słuchacze czynnie włączyli się w zagrabienie obszaru pod przyszłe boiska. Jesienią 2012 roku wysiano trawę. Wszelkie prace wykonano nieodpłatnie jako Rada Osiedla Szczypiorno oraz Stowarzyszenie Szczypiorniak. Pieniądze na trawę zostały przekazane przez Urząd Miejski w Kaliszu.

Plac zabawW 2017 roku dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego udało się zrealizować inwestycje polegającą na budowie placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy boiskach sportowych.  Koszt inwestycji to ponad 100tys. zł.

 

Poniżej kilka zdjęć z porządków na terenie placu rekreacyjnego:

Zobacz festyny oraz turnieje organizowane na zrekultywowanym boisku w parku

Share.

Dodaj komentarz